pendik dask 444 8 414

Zorunlu deprem sigortası konut sayısı 5 milyona ulaştı

 

            Doğal afet sigortları kurumu Dask  5 miyon zorunlu deprem sigortalı konut hedefine ulaştı. 18  Ağustos 2012 de yürürlüğe alınan doğal afet sigortaları kanunu getirdiği destekleyici düzenlemelerle ulaşılan sayının ardından DASK’ın hedefi, zorunlu deprem sigortalı konutların sayısını 2017 de ise 10 milyona sayıya çıkartmak. Geçen senenin aynı dönemine göre son bir yıldaki sigortalı konut sayısı yüzde 33 artmış oldu.

            Doğal Afet Sigortaları Kanunu ile birlikte konut kredileri ve tapu işlemlerinin yanı sıra elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de zorunlu deprem sigortası poliçesi aranmasının bu artışa büyük katkı sağladığını belirten DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunları söyledi:

            “Amacımız, sigortalılık bilincini geliştirip ,bu kapsamdaki tüm konutları zorunlu deprem sigortası güvencesine kavuşturmak. Yurt genelinde 5 milyon sigortalı konut sayısına ulaşmayı bu anlamda çok önemli bir adım olarak görüyorum. Afet Sigortaları Kanunu sigorta artışına ciddi manada bir ivme kazandırdı. Bu ivme gün geçtikçe daha da artmaya kazandırmayı ve 12 yılda ulaştığımız bu sayıyı 5 yıl içinde ikiye katlamayı hedefliyoruz.”

            Yazıcı, DASK’ın son yıllarda yaptığı hasar ödemelerinin ve yeni yeni çalışmaların kuruma güveni artırdığını vurgulayarak şöyle ifade etti:

            DASK´a duyulan inancın artmasının kendileri ve bizler için çok daha önemli olduğunu belirten  Selamet Yazıcı, ´´Önümüzdeki ileriki dönemde tanıtım faaliyetlerine sürat kesmeden devam edeceğiz. Bu sene bazı yeni uygulamalar da başlatacağız. Deprem Sigortası Sigortası olmayan ev sahiplerine çağrı merkezimiz Alo DASK 125 yoluyla ulaşıp zorunlu deprem sigortalarını yapmak için yeni bir uygulama devreye sokacağız´´ dedi. 

            Sizde, Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi yaptırmak veya yeniletmek için www.daskhesaplama.org veya Forbey Sigorta Pendik Dask Acentesi 444 8 414 arıyarak anında yaptırılabilirsiniz.